W dniu 15 czerwca 2016 roku zjechaliśmy się do Konstantynowa Łódzkiego na spotkanie, którego celem było zwiedzenie firmy Biliński Factory Of Colour. Firma jest firmą rodzinną i zlokalizowana jest w obiekcie byłej Konstilany. Jadąc do niej widać z daleka na dużej tablicy nazwę i logo firmy. Powitał nas zastępca dyrektora ds technicznych, który po krótkiej prezentacji firmy zaprosił nas do zwiedzenia części produkcyjnej.

Na wejściu mogliśmy zobaczyć nowoczesną drukarkę cyfrową o dużej rozdzielczości sterowaną komputerowo. To co kiedyś robiono na drukarce filmowej nakładając kolejne kolory szablonami dziś robi to zestaw dysz w jednym procesie. Zakład dzięki wsparciu środkami unijnymi posiada bardzo bogaty i nowoczesny park maszynowy oparty o barwiatki ciśnieniowe, stabilizatory, suszarki, draparki, wirówki... programowane cyfrowo i sterowane komputerowo. Tak bogaty park maszynowy pozwala firmie świadczyć usługi farbiarsko wykończalnicze o wysokim standardzie w odniesieniu do dzianin i tkanin. Posiada także bogato wyposażone laboratoria nadzorujące prawidłowość stosowanych technologii. Komórka wzornictwa druków to również komputery Nad przebiegiem produkcji czuwa Centrum Zarządzania Produkcji. Tam skupia się gromadzenie danych przebiegu procesów produkcyjnych partii (zleceń produkcyjnych) w oparciu o powszechnie stosowany kod kreskowy. Zasługa to dużej ilości informatyków i programistów, których zatrudnia firma. Pomimo znacznej dbałości o warunki pracy w niektórych oddziałach szczególnie obróbki termicznej skutkiem podwyższonej temperatury i wilgotności powietrza praca nie należy do lekkich. Nie dało się natomiast odczuć charakterystycznych wyziewów zwykle towarzyszących takim procesom co świadczy o dobrej klimatyzacji
Zatrudnienie wynosi około 240 osób a 70% zdolności produkcyjnej to usługi farbiarsko wykończalnicze świadczone na eksport. Dla obniżenia kosztów produkcji firma posiada własną oczyszczalnię ścieków i odzyskuje 80% wody technologicznej. Posiada też rekuperatory do odzysku ciepła.
     Zakład zrobił na nas duże wrażenie swoją nowoczesnością, stosowaną technologią procesów farbiarsko wykończalniczych, skomputeryzowaniem oraz zadbanym i uporządkowanym terenem wokół obiektów firmy. Nic dziwnego, że firma była wielokrotnie nagradzana wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
     Wielu z nas inżynierów włókienników w wieku emerytalnym wymieniało spostrzeżenia i stwierdzało, że między tym co zobaczyliśmy a wiedzą i praktyką jaką wynieśliśmy ze studiów została wykopana ogromna przepaść. Wielu z nas, dziś nie byłoby w stanie odnaleźć się w zawodzie.
     Zwiedzenie zakładu zajęło nam około 2 godzin a było nas 18 osób.

Opracowali - Stefan Workert i Janusz Pufal